ایراندوست : برای بازگشت برنامه دارم / بدون هدف تیم ملی آینده ای نخواهد داشت

08:09:55 1397-1-27
627

مریم ایراندوست : جای ملوان در لیگ خالیست.به گزارش " خبرگزاری ورزشی پارس " ، مریم ایراندوست زنی از جنس فوتبال که پس از انحلال تیم دوست داشتی و بزرگ ملوان بندر انزلی فعالیت رسمی فوتبالی نداشت ولی تمرینات خود را با جدیت دنبال می کرد تا از رشته محبوب ورزشی اش فاصله نگیرد و خیلی امیدوار است تا با اهدافی که در سر دارد با قدرت به مستطیل سبز برگردد چون فوتبال بانوان نیاز به چنین آدمهای با تجربه ای دارد که سردی و گرمی های این رشته پر هیجان را چشیده اند و قطعاً جای ایشان و تیم خوب ملوان بندر انزلی در لیگ بانوان ما خالیست.

ایراندوست گرچه فعالیت رسمی در فوتبال نداشت ولی با جدیت خاص رقابت های بانوان را دنبال می کرد که در همین خصوص خبرنگار ما گفتگوی مفصل با این بانوی باتجربه فوتبال کشور انجام داده که در ادامه می خوانیم :

بعد از کنار رفتن ملوان فعالیتی در زمینه فوتبال هم داشتید؟   

پس از داستان ملوان یکسالی را کامل به استراحت پرداختم ولی در طول این مدت تمریناتم را پیگیری کردم.

یشنهاداتی در خصوص قبول سرمربیگری در لیگ برتر از تیمهای مختلف هم داشتید ؟

پیشنهاد به آن شکل نداشتم ولی فقط یک تیم در فوتبال و فوتسال درخواست همکاری داشت که با توجه به اینکه نمی خواستم کار کنم آن را رد کردم و در این مدت بازیکنان و مربیان نیز در این خصوص صحبت های با من انجام دادند ولی بنا به دلایلی که داشتم قبول همکاری نکردم.

جای ملوان را چقدر در لیگ خالی می بینید؟

ملوان از جمله تیمهای سرشناس لیگ برتر بانوان محسوب میشود و جای این تیم کاملاً در لیگ ما به چشم می خورد که حضور این تیم می توانست هیجان خاصی به فوتبال بانوان دهد .

به عنوان یک فرد با تجربه مدیریت در فوتبال ایران به معنی واقعی آن اجرا میشود؟

از چند وجه می توان به این سوال پاسخ داد ولی مدیریت در فوتبال بانوان و آقایان ابعاد گوناگون و گسترده ای دارد که فکر کنم در بحث و فضای دیگری می توان به آن جواب داد .

سطح کیفی رقابت های لیگ برتر امسال با سالهای قبل را چطور دیدید؟

طبیعتاً هر رویدادی که سال به سال از آن می گذرد به شرایط بهتری می رسد که در فوتبال ما هم این امر مستثنی نیست گرچه هنور نواقصاتی است ولی از نظر بحث کیفیتی نسبت به سالهای قبل بهتر بوده که در این زمینه همه تلاش خود را انجام می دهند که فوتبالی پویا داشته باشیم .

سطح داوری ها ؟

چون مسابقات را از نزدیک ندیده ام نمی توان در مورد سطح کیفی داوران قضاوت کنم.

دهمین دوره لیگ برتر بانوان با قهرمانی شهرداری بم به پایان رسید به نظر شما تیمی را هم شایسته تر برای کسب این عنوان دیدید؟

خوب امسال چهار تیم در کورس قهرمانی بودند که با توجه به نتایج و بازیکنانی که در اختیار داشتند می توان فهمید که تیمهای سطح بالایی هستند و رقابت این چهار تیم نشان می داد که هر تیمی از نظر ذهنی آماده تر باشد می تواند به موفقیت دست یابد که در نهایت شهرداری بم در این زمینه شایستگی خود را بروز داد و به عنوان قهرمانی نیز رسید .

آیا امکانات تیمها چه به لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری خصوصا در بحث مالی در حد و اندازه های لیگ برتر دیدید؟

قطعاً در سطح حرفه ای نیست ولی همانطور که در سوالهای قبلی هم گفتم نسبت به سالهای قبل بهتر شده ولی در مجموع می بایست نگاه ها و دیدگاه تغییر کند تا شرایط بهتر شود چون ما امکانات و شرایط مالی بدی در کشورمان نداریم و همانطور که در فوتبال آقایان هزینه می شود در فوتبال بانوان نیز باید هزینه کرد فقط باید نگاه ها به این دو مقوله عوض شد .

بازی شاگردان سابق ات در تیمهای مختلف را نیز دنبال می کنید؟

آنها شاگردان من نیستند و در واقع دوستان من هستند که مثل یک خانواده می مانیم و همیشه در ارتباط هستیم و در پایان هر مسابقه بلافاصله با آنها در تماس بودم و از وضعیت و شرایط این بازیکنان جویا میشدم که خوشبختانه همه بازیکنان ملوان که جذب تیمهای دیگر شدند به خوبی کار خود را انجام دادند که این برای من یک افتخار محسوب میشود .

بانوان ایرانی پتانسیل حضور در تیمهای مطرح اروپایی را دارند؟

بانوان ایرانی قطعاً پتانسیل بالایی دارند و می توانند در لیگ های اروپایی بازی کنند و فاصله ما با دنیای فوتبال آنقدر زیاد نیست و ما بازیکنان خیلی خوبی داریم که این بر می گردد به بحث شرایط ، امکانات و هدف که اینها فوتبال ما را با دنیا را متمایز می کند و مطمئن باشید هم بازیکنان ما می توانند در سطح اول اروپا بازی کنند هم ما می توان با برنامه ریزی صحیح و اصولی به سطح اول فوتبال جهان برسیم .

برنامه خاصی در آینده و در زمینه فوتبالی دارید؟

برنامه که قطعاً دارم و همیشه هر سال برای زندگی ورزشی ام برنامه دارم و همانطور که این مدت استراحت کردم برنامه هم برای برگشتن دارم که ترجیح می دهم در مورد آن فعلاً صحبتی نکنم.

در لیگ امسال شاهد اتفاقات خوبی هم بودیم از جمله اینکه سطح تیمها نسبت به هم از نظر فوتبالی خیلی کم بود و تا هفته های آخر چهار تیم رقابت شدیدی برای قهرمانی داشتند و همچنین شکستن رکورد گلزنی در یک دیدار ابتدا توسط هدیه حسن زاده از همیاری و سپس زهرا قنبری از شهرداری بم ( 7 گل) نظرشما در این خصوص؟

از نکات مثبت لیگ امسال سطح نزدیک تیمها بود که سال به سال بهتر میشود و بازیکنان با کیفیت در تیمهای مختلف حضور دارند و مثل قبل نیست که فقط دو الی سه تیم همیشه مدعی قهرمانی باشند .

در گذشته نیز چنین رکوردهای بود ولی مثل امروز به این آمار پرداخته نمی شد و رسانه ای نمی شد که می توان به گلزنی سارا قمی که در یک دیدار 9 گل به ثمر رساند اشاره کرد و این یک چیز بدیعی در فوتبال بانوان است که یک بعضی مواقعی با توجه به سطح تیمها یک تیم در یک مسابقه 14 گل به ثمر می رساند که قطعاً مهاجم آن تیم می تواند گلزن خوبی باشد .

ابهاماتی در خصوص اعلام لیست تیم ملی بود و با توجه به اینکه مربی تیم ملی بازیها را از نزدیک نمی دید خیلی بازیکنان نسبت به این امر معترض بودند و مدعی بودند که حقشان حضور در این فهرست بود و از نظر شما بازیکنانی هم بودند که از تیم ملی جا ماندند؟

فکر کنم در خصوص تیم ملی سرمربی و عوامل آن می توانند جوابگو باشند و من نظر خاصی در این خصوص ندارم .

آینده تیم ملی را چطور می بینید؟

تا زمانی که هدف مشخص نباشد نمی توان آینده خوبی برای تیم ملی مصور باشیم ولی این خوب است که تمرینات و اردوهای تیم ملی مشخص شده و مربیان و کادر فنی آن معرفی شده اند ولی منتها سالهاست که روی تیم های پایه کار می کنیم و به یک مقطع که می رسیم آن جوانانی که باید به تیم ملی بزرگسالان تزریق شوند تا زمان طولانی در لیگ کار می کنند و تیم ملی ما اردوهای مستمری ندارد و فقط 6 ماه مانده به بازیها اردوهای برگزار می شود .

ما برای رسیدن به سطح اول فوتبال آسیا باید برنامه ریزی دقیق تری داشته باشیم که بحث نگاه است که باید ببینیم هدفمان قهرمانی است یا فقط حضور و شرکت در مسابقات ، که هر دو این موضوع می تواند بحث های زیادی داشته باشد که این بر می گردد به سیاست های فدراسیون فوتبال که با توجه به اینکه من از این فدراسیون دور هستم دقیقاً نمی دانم چه سیاستی دارند .

چه پیشنهادی برای بالا رفتن سطح کیفی لیگ برتر دارید؟

خوب امسال شرایط خیلی بهتر بود و مثل سالهای قبل از هفته چهارم منتظر حذف و کناره گیری تیمها از لیگ نبودیم که این نکته مثبت رقابت ها بود و اگر به همین منوال پیش برود شاهد لیگ خوبی در آینده خواهیم بود و تیمهای دیگر دغده های برای حضور در این رقابت های ندارند .

صحبت های پایانی؟

آرزوی موفقیت برای بانوان سرزمینم

سوالات یک کلمه ای و جواب یک کلمه ای:

عید نوروز؟

مبارک

لیگ برتر بانوان؟

بی نوایان

فوتبال؟

زندگی

ملوان بندر انزلی؟

نفس

نصرت ایراندوست؟    

عشق                                                                                                                                                                                                                   مسعود رضاییان ؟

---------------

کی روش؟

مدیریت

عدالت فوتبالی؟

مافیا

مریم ایراندوست؟       

دختر فوتبال  

راستین ؟   

رفیق و شفیق

سیروس قایقران ؟

اسطوره

شهرداری بم؟   

امکانات    

زهرا قنبری ؟

خانم گل

مهدی تاج؟

رئیس

شهر انزلی؟

جهان عشق

 

گفتگو : محمد زائری

مریم ایراندوست ملوان بندر انزلی فوتبال فوتبال بانوان لیگ برتر خبرگزاری ورزشی پارس محمد زائری